Typy opotrebovania pneumatík

Nadmerné opotrebovanie pneumatík môže byť spôsobené viacerími faktormi.

Kontrolujte tlak v pneumatikách

Najbežnejšie je prehustenie alebo podhustenie pneumatík.Tento faktor je veľmi jednoduché odstrániť, stačí len pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách a udržiavať ho v hodnotách predpísaných výrobcom pneumatiky. Opotrebovanie spôsobené nesprávnym nahustením pneumatiky môžete vidieť ako rovnomerné opotrebovanie v strede behúňa (prehustenie), alebo po jeho okrajoch (podhustenie).

Jazdite šetrne

Pneumatiky sa rýchlejšie opotrebujú nevhodným štýlom jazdy. Prudké brzdenie, rýchle štarty, šmyky - to všetko napomáha k vyhladeniu dezénu pneumatiky priam až kozmickou zýchlosťou. Aj tento faktor je pomerne ľahko odstrániteľný, stačí mať len o niečo "ľahšiu nohu na plyne". Pri nevhodnom štýle jazdy vznikajú nerovnomerné, lokálne opotrebovania. 

Nechajte si kolesá vyvažovať 

Ďalší faktor, ktorý urýchli opotrebovanie pneumatík, sú vibrácie pneumatiky pri vyšších rýchlostiach. Tieto vibrácie sú často spôsobené nevyvážením kolesa, prípadne zlým stavom závesov kolies a spojovacích súčastí. Každopádne si nechajte pneumatiky vyvážiť pri každej, aj sezónnej, výmene, a pravidelne navštevujte servis.

Správne nastavená geometria ušetrí veľa

Medzi príčiny opotrebovania pneumatík, ktoré si taktiež vyžadujú pravidelnú kontrolu a údržbu, patria slabé tlmiče a nesprávne nastavená, prípadne "rozhádzaná" geometria kolies. Nesprávnym nastavením geometrie môžu na pneumatike okrem iných vád (zobrazené na obrázku) vzniknúť zuby a "srsť", ktoré spôsobujú nie len zvýšenie hlučnosti, ale aj spotreby pohonných hmôt. Na druhej strane vďaka správne nastavenej geometrii všetkých 4 kolies sa znižuje opotrebovanie behúňa pneumatík a spotreba paliva. Zároveň zlepšuje ovládateľnosť vozidla a zvyšuje tak bezpečnosť jazdy.

Grafické znázornenie opotrebovania pneumatík 

 

Grafické znázornenie opotrebovania pneumatík spôsobené rôznymi faktormi